עופר אדרת

נולדתי ב-1981 בתל אביב למשפחת אדרת. מצד אבי, עורך הדין גיורא אדרת (בנו של יצחק אדרת, מראשוני הפרקליטים בארץ ישראל), אני נצר לרב אליהו דוד רבינוביץ תאומים - האדר"ת, שעלה לארץ מליטא בראשית המאה ה-20. מצד אמי, רבקה אדרת, מנהלת מדור ימי קולנוע, השתלמויות וסדרות במוזיאון בית התפוצות, אני בן למשפחה שעלתה לארץ מפולין (ורשה ובנדין) לפני מלחמת העולם השנייה

את הניסיון הראשון שלי בתקשורת צברתי בתיכון, כשעבדתי במחלקת הנוער של "קול ישראל". את השירות הצבאי עשיתי בחטיבת המחקר של אמ"ן ואחר כך למדתי תואר ראשון בהיסטוריה ובפילוסופיה ותואר שני בהיסטוריה, באוניברסיטת תל אביב. אחרי הצבא עבדתי באתר וואלה! חדשות ומאז 2007 אני עובד בעיתון "הארץ".

ב-2010 יצאתי לשנה לברלין, שם השתתפתי במלגת חילופי עיתונאים ע"ש ארנסט קרמר וטדי קולק ובתוכנית ההתמחות של הפרלמנט הגרמני.  במהלך תקופה זו כתבתי ל"הארץ" מגרמניה. מ-2012 אני כתב "הארץ" לענייני היסטוריה ועורך מדור ההספדים "אחרי מות".

בין הסיפורים הייחודיים שחשפתי בשנים האחרונות: פרשת העיזבון הספרותי של קפקא; תחקיר שהביא להכרה בניצול שואה מחיפה כ"גבר המבוגר בעולם"; מחדל הנצחת החללים במשרד הביטחון; פעילות ארכיון המדינה - בין ליקויים לפריצת דרך טכנולוגית; הזנחה בטיפול אתרי מורשת לאומיים ברחבי הארץ; רכבת אל החופש - סיפור הצלה יוצא דופן מהשואה.

לצד הכתיבה אני גם מנהל את עמוד הפייסבוק נקמת הארכיון: חובבי ההיסטוריה של "הארץ". לצד עבודתי בעיתון אני גם מרצה לקהל הרחב בענייני היסטוריה במסגרות שונות, בין היתר במסגרת "אסכולות" של האוניברסיטה הפתוחה.

 

אני אח לעו"ד אורן אדרת ולתמר אדרת, מטפלת בריפוי בעיסוק, ונשוי לעיתונאית קרולינה פשברוצקה-אדרת, בת העיר קרקוב. אנחנו מגדלים בתל אביב (עם גיחות לקרקוב) את בננו מיכאל ואת הכלבה רוזה. 

 
אות יקיר איגוד הארכיונאים